czwartek, 31 maja 2012

Właściwe urządzenie klatki :)


Właściwe urządzenie klatki.

  • Usuwamy plastikowe żerdki zastepując je naturalnymi gałazkami przyciętymi do odpowiedniej długości. Gałązki wciskamy w pręty klatki lub umacniami łykiem roślinnym (rafią).
  • Nie należy umieszczac w klatce wiecej gałązek niż było poprzednio żerdek.
  • Trzy gałązki umieszczamy poziomo, a jedna lub dwie ukośne. Na wolności ptaki tez nie zawsze mają do dyspozyccji gałązki rosnące wyłącznie poziomo.
  • Szufladowe dno klatki posypujemy jednocentymetrową warstwą specjalnego piasku dla ptaków.
  • Jedną z miseczek napełniamy mieszanką ziarna, drugą z wodą a trzecią z pokrojonym I obranym jabłkiem I tartą marchwią.
  • Na pręcie klatki obok gałązki (żerdki) mocujemy kłos beru ( Będzie osobny wpis ) za pomocą specjalnych klamerek, które mozna kupić w sklepach zoologicznych, lub są używane do rozwieszania suszonej bielizny.
  • Na jednej z górnych gałazek zawieszamy dzwoneczek, a na pręcie klatki mocujemy lusterko w taki sposób, aby ptak siedząc na gałązce widział swoje odbicie.
MOJA RADA :

Zawsze powinniśmy miec w zapasie łyko roślinne. Papużka lubi je obskubywać, wiec od czasu do czasu trzeba zmieniać.

Nowy dom


NOWY DOM


Papużkę najlepiej jest przewoziź w niewielkim pudełku, wybierając najkrótszą drogę do domu. Należy ją chronić przed zimnem, wilgocią I dużym upałem.
Nasz nowy skrzydlaty domownik powinien szybko przyzwyczaic się do nowego miejsca pobytu I przezwycięzyc smutek wywołany rozstaniem z rodzeństwem oraz strach z powodu nieznanego środowiska. Papużka powinna się tez nauczyć traktowania otaczających ją ludzi jako swoich zastępczych towarzyszy. Na początku klatka bedzie dla ptaka jego najpewniejszym schronieniem, dlatego juz wczesniej powinna byc tak urządzona, aby potem nie robic w niej zbyt duzych zmian.
Zmiany muszą byc dokonane najpóźniej do momentu, gdy papużka znajduje sie jeszcze w pudełku używanym do transportu.

CIEKAWOSTKA :
Żerdki w klatce I gałązki na ptasim drzewku muszą miec taka średnicę ( grubość), aby papużka nie mogła ich całkowicie objąc palcami nóg...

środa, 30 maja 2012

Nuda :)

Hej dzisiaj nie bedzie o papugach :)
Chciałabym wam  
Wkleić tutaj moją piosenke :)
która dzisiaj napisałam :)
i zaśpiwalam :)

Zapraszam do odsłuchania  i komentowania :)

http://www.youtube.com/watch?v=Gl7FgbkrT_s

POZDRAWIAM KASIA :*

wtorek, 29 maja 2012

Mieszanka Jajeczna :)

Gotujemy jajko na twardo , które po obraniu ze skorupki całe rozdrabniamy widelcem ( nożem lub przecieramy przez niezbyt gęste sito). Następnie dodajemy pokruszony biszkopt (Bez cukrowej polewy) lub bułke tartą w ilości pozwalającej na uzyskanie sypkiej konsystencji mieszanki, a potem wsypujemy łyżeczkę maku I całość dokładnie mieszamy. Gdy mieszanka jest z zbyt wilgotna dodajemy tartej bułki lub biszkoptu, a gdy jest zbyt sucha dodajemy startej marchwi( mieszanka bedzie wtedy mniej trwała).


Pozdrawiam Kasia

Kanarki :)


KANARKI

Oczywiście ja wiem ze blog jest poświecony papużką falistym, ale jest tak wiele gatunków ptaków, które chciałabym opisac ( o których chciałabym wam wiele przybliżyc).

  • Skąd pochodzą kanarki?
    Historia kanarków rozpoczyna się od zdobycia Wysp Kanaryjskich przez Hiszpanów w 1473 roku. Urzeczeni śpiewem tych ptaków postanowili zarobic na tych ptakach.Przez długie lata wywozili do Europy wyłącznie samce. Z czasem zaczęto rozmażac te cenne ptaki, a prym w tej trudnej dziedzinie wiedli mnisi, którym pobożni Hiszpanie prawdopodobnie ulegli I udostępnili także samiczki kanarków. Z czasem kanarki stawały sie cenne I modne.
  • Zanim kupimy ptaka.
Przed zakupem kanarka warto zastanowić się nad kilkoma sprawami.
  1. Czy chęc posiadania ptaka w domu nie jest tylko chwilowym kaprysem
  2. Kto bedzie się nim opiekował
  3. Gdzie bedzie stała klatka
  4. Co zrobimy z ptakiem w czasie wyjazdów.
Tych pytań musimy zadać sobie o wiele więcej. Kupno ptaka powinno być bowiem dojrzałą decyzją. Wymaga ono codziennej pielęgnacji.
    Kolejnymi pytaniami które musimy sobie zadać przed zakupem są :
  1. Czy w domu znajdzie sie spokojne miejsce na umieszczenie klatki
  2. Czy ktoś z domowników nie jest uczulony na pióra lub odchody ptaków?
Przed zakupem ptaka musimy troszkę poczytac o wymaganiach tych delikatnych ptaków, ponieważ bierzemy za nie odpowiedzialność...

  • Wybór miejsca dla nowego współlokatora.
Planując ustawienie klatki z kanarkiem w mieszkaniu, trzeba wiedziec czego te ptaki nie lubią. Przede wszystkim nie znoszą przeciągów, utleniającego się gazu, zapachu rozpuszczalników I klejów, a także dymu papierosowego.
Tak więc kuchnie, pracowania, warsztat oraz bezpośrednie sąsiedztwo okna są złymi miejscami. Muszą czuć się bezpiecznie. Dlatego klatki powinny byc ustawione tak, aby przynajmniej jeden bok przylegał do ściany lub mebla, klatki tez nie mogą byc ustawione zbyt nisko ptaki czują się wtedy zagrożone. Miejsce dla kanarka powinno byc spokojne, jasne, zaciszne. Bardzo zła jest sąsiedztwo radia lub telewizora.Tak więc wybór miejsca na klatke wcale nie jest prostą spawą...

  • Klatka I jej niezbędne wyposażenie.

W wielu książkach spotyka się informacje, ze klatki z okrągłym dnem lub udziwnionych kształtach są nieodpowiednie. Nie jest to do końca prawdą, gdyż poza tym, ze takie klatki bywają ładne, to dla niektórych ptaków ich “wady” są mało ważne.
Ważne jest tylko: Klatka musi być funkcjonalna. Musi wiec ona umożliwiac takie rozmieszczanie karmideł, poideł I zerdek, aby ptaki nie zanieczyszczały pokarmu I miały możliwość “rozprostowania skrzydeł”. Zerdki w klatce powinny byc tak rozmieszczone, aby sie nie krzyzowały, oraz by siedzący na nich ptak nie dotykał ogonem do scian klatki.Wysuwana szuflada na dnie klatki ułatwia nam sprzątanie. Odstępy pomiędzy prętami klatki powinny być małe tak zeby kanarek nie mógł pomiędzy nimi przesadzac głowy. Przy zakupie klatki jednak nalezy zaznaczyc ze ma to byc pomieszczenie dla kanarka, a nie dla papużki falistej. Klatki powinny byc wykonane z nierdzewnego materiału. Klatki metalowe są łatwiejsze do mycia niż drewniane. Kanarki w przeciwieństwie do papug nie niszczą drewna, o czym warto wiedziec. Do rodzaju klatki trzeba wybrac odpowiednie wyposażenie. Kanarki nie potrzebuja żadnych huśtawek, lusterek I dzwoneczków, które znajdują zastosowanie w przypadku papuzek falistych. Karmidła I poidła powinny byc łatwe do wyjmowania, mycia I napełniania.W przypadku kanarków zwykle nie sprawdzają sie automatyczne karmidła, gdyz kanarki bardzo lubią grzebać w ziarnie I szukac przysmaków. Automatyczne poidełka natomiast okazują się bardzo przydatne dla kanarków, gdyż te nie mogą sie w nich kąpać, nie zanieczyszczają wody podawanej do picia.
Wiele klatek oferowanych w handlu posiada żerdki z toczonego drewna lub plastikowe – takie żerdki nie są odpowiednie dla kanarków.Zdobycie nowych naturalnych żerdek jest doskonałym pretekstem do spaceru po gałązki.
( dla kanarków najlepsze są zerdzie z : wierzby, topoli, leszczyny I brzozy).
  • Wybór właściwego ptaka.
    Samiec w przeciwieństwie do samiczki spiewa.
    W handlu spotyka się głównie mlode ptaki, ale niektórzy nieuczciwi sprzedawcy oferują także stare ptaki.

  • Zywienie Kanarków.
Codzienne pokarmy:
Pokarm kanarków składa się z różnych rodzajów ziarn , mieszanki jajecznej, warzyw, owoców I zielonek.
Oczywiście niezbędna jest woda. Wszystkie rodzaje karm podawane ptaką powinny odpowiadać wymaganią a wiec muszą być świeże, czyste.
Woda do picia dla kanarków powinna byc taka jak do picia dla ludzi. Z reguły nie pijemy a wiec nie dajemy kanarkom wody prosto z kranu, ale po przegotowaniu. Oczywiście po pewnym czasie kanarkom bedzie brakowac wapnie I innych substancji mineralnych. Kanarki bardzo chętnie piją wodu mineralne lekko mineralizowane, ale nie gazowane. Nie wolno kanarkom podawac wod mineralnycg o specyficznym smaku.

W skład podstawowej mieszanki ziarn dla kanarków wchodzi : rzepik, kanar, murzynek, siemie lniane, proso, luskany owies I konopie...
Mieszanka jajeczna jest niezbędnym pokarmem w czasie lęgów (ale nie w czasie wysiadywania jaj!).
Dobra mieszanka powinna miec konsystencje sypką ( jak przygotowac taką mieszanke bedzie w innej notce !).
Warzywa podawane kanarkom powinny byc dokładnie umyte I powinny pochodzić z pewnego źródła ( najlepiej z własnego ogródka). Kanarki chętnie skubią liście sałaty, szpinaku, cykorii, pietruszki, tartą marchew, skrawki papryki, nie gardzą kawałkiem pomidora I ogórka. Trzeba jednak zachowywac umiar zwłaszcza przy podawaniu jakiegos porakmu podawanego po raz pierwszy. Należy wówczas podawac niewielką ilość I to razem z innym znanymi juz kanarkom pokarmem.
Owoce tak jak warzywa są źródłem cennych witamin I karotenoidów. Wiele kanarków ma swoje indywidualne upodobania, ale wiekszość lubi jabłka, gruszki I winogrona.
Wiele kanarków jada tez jagody, porzeczki, czereśnie, a nawet dojrzałe śliwki. Warto sprawdzic co lubią nasze pupile I troche ich porozpieszczać !.
Zielonki mogą być podawane kanarką przez cały rok. Mniszek lekarski, gwiezdnica, krwawnik, rdest ptasi.
Czego nie mogą : Czekolady, sól, wędliny, alkohol, mleko.
Kanarkom podajemy sepie.

  • Pielęgnacja
Osoba opiekująca się kanarkiem, musi zawsze pamietac, że od jej troskliwości zależy jakość życia jej pupila. Musimy codziennie zmieniac wode w poidle, I karme musimy sprzątac klatke.

Czego jeszcze papużka potrzebuje ;)


Czego jeszcze papużka potrzebuje

Przed kupnem papużki zanotujmy,
co jeszcze bedzie dla niej konieczne.

Lista zakupów:

  • Mieszanka ziaren, najlepiej wybrać taka do której papużka jest juz przyzwyczajona.
  • Włosnica ber w wiechach, która stanowi nie tylko smakołyk dla papuzki, ale tez jest bardzo wartościowym pokarmem.
  • Kostki mineralne z napisem “wapień zawierający składniki konieczne do budowy kośćca I piór”.
  • Domek do kąpieli zawieszany w otwartych drzwiczkach klatki. Powinien miec rowkowate dno, aby zapobiec ślizganiu się ptaka w czasie kąpania.
  • Węgiel dla ptaków używany w przypadku, gdy z powodu transportu czy zniamy środowiska cierpią one na lekka biegunke. Posypujemy nim wtedy ziarno.
  • Jedna lub dwie dodatkowe miseczki do zawieszania na prętach klatki, w których podajemy ptakom owoce, warzywa lub skiełkowane ziarno.
  • Poidełko automatyczne (według uznania). Woda w nim brudzi sie w mniejszym stopniu niz w miseczce.
  • Zabawki, np. Małe lusterko I dzwoneczek do zawieszenia w klatce. Stanowią one rozrywkę dla papużki po rozdzieleniu jej z innymi towarzyszami.
  • Specjalny piasek dla ptaków do posypywania dna klatki. Służy on nie tylko higienie, ale I zdrowiu.




Pozdrawiam Kasia

niedziela, 27 maja 2012

KONKURS ! :)

Ogłaszam KONKURS !

Tytuł konkursu to : ZADOWOLONY PAPUT

Data od : 17:00 dnia 27.05
do : 20:00 dnia 03.06


Macie tydzień :))))

O co chodzi :

1. Na mój adres email wysyłacie zdjęcie ( Wyraźne) i opis swojej papużki falistej


EMAIL : falista15@wp.pl




  1. W tytule wpisujecie :
    Swoje imie oraz tytuł konkursu (np. Kasia- ZADOWOLONY PAPUT )
  1. Praca musi być estetyczna , kolorowa musi do mnie przemawiać : )) Pismo musi być czcionką : 18
    długość nie jest ważna, wazne jest to by szło co kolwiek przeczytać :)






Nagrody :



Jak narazie mój blog startuje :) wiec nagrody nie beda az takie wspaniałe...
Nagrodą bedzie umieszczenie 3 emaili
na moim blogu :)
Przy wiekszej ilości wyświetleń
mam nadzieje na inne nagrody :)






POZDRAWIAM I ZAPRASZAM DO KONKURSU :)


KASIA :)

Pyszności


Hej hej znowu :)
W tym wpisie chce wam pokazac pyszne jedzonko moich paputkow które przed chwilką im zamiosłam I znikło w 5 sekunddd :D








Co potrzeba do przyrządzenia tego ?

  • 6 liści mlecza ( na parke 2 liście mlecza )
  • Jabłko
  • Krwawnik ( około 8-10  listków)
  • truskawka ( ja mam z własnego ogrodu)

Jabłko trzemy na tarce
truskawke kroimy

w mlecz zawijamy troche startego jabłka, I przez to mamy takie kotleciki zawijane :DDD

obok daje troche jabłka.

Krwawnik rwię I posypuję ; )
Resztę krwawnika ukladam z boku na krwawnik daję kawałki truskawek...

Obrączki na nodze

krótki wpis o obrączkach na nodze u papug :)


OBRĄCZKI NA NODZE

W stosunku do każdej papużki istnieje ustawiony obowiązek noszenia obrączki. Stanowi ona gwarancję m ze ptak pochodzi z uznanych hodowli, kontrolowanych urzędowo przez lekarza weterynarii. Usuwanie obrączki z nogi ptaka jest zabronione. Trzeba jednak stale badać zaobrączkowaną nogę, gdyż często obrączka bywa powodem wypadków.

Klatka dla papużki :)


KLATKA DLA PAPUŻKI

Kupując klatkę pamiętajmy o tym, że ma być ona przyszłym domem papużki a nie jej więzieniem. Powinna więc przede wszystkim stanowić dla niej bezpieczne schronienie, sypialnię I jadalnię.
Klatka musi być tez wystarczająco duża, aby ptaki mogły rozpościerać skrzydła I chociaż symbolicznie ich używać. Nawet jeśli założymy ze bedziemy trzymali papużkę przeważnie przy otwartych dzwiczkach klatki, to jednak dla jej własnego dobra musi ona czasem spędzić wiele godzin w zamknięciu (np.w czasie wietrzenia, sprzątania czy uroczystości).

MOJA RADA :
Klatkę należy kupić wcześniej, aby papużka po przybyciu do domu zastała już wszystko gotowe. Stojaki do zawieszania klatki mozna kupic w sklepach zoologicznych. Wykonane są one z metalu I mają solidną podstawę . Te mobilne urządzenia ułatwiają zmienę zlokalizowania klatki.

UWAGA:
Ponieważ przyśrubowana podstawa stojaka moze sie rozluźnić I zagrożona jest jego stabilność, przedto należy ją co jakiś czas sprawdzac I w razie potrzeby mocniej dokręcić. Bywa ze miskowata podloga wiszącej klatki nagle oddziela się od reszty, gdyż mocujące klamry utrzymują ją niedostatecznie silnie. Dla pewności dobrze jest wiec dodatkowo ją umocować za pomocą szerokiej ogumowanej taśmy.
JAK POWINNA WYGLĄDAĆ KLATKA:
Optymalny rozmiar klatki jest następujący: długość 100cm szerokość 50cm wysokość 80 cm. Najmniejszy dopuszczany rozmiar klatki to : 50x30x45 cm.
Drążki klatki przy dłuższych jej bokach powinny być ułożone poziomo, aby ptak mógł się po nich wspinać.
Zerdki muszą być wykonane z drewna ( artykuł bedzie osobny o bezpiecznych drzewach) o różnej grubości( średnica od 12 do 20 mm) tak aby ptak nie mógł ich całkowicie objąć palcami nóg.
Miska podłogowa wykonana jest na ogół ze sztucznego tworzywa. Szuflada na piasek musi być wysuwana I wsuwana. W klatce powinny byc dwie miseczki: Jedna na ziarno, a druga na wodę ( osobny wpis : http://www.papuzkifalistee.blogspot.com/2012/04/karmnik-i-poideko.html ). Najczęstszym wyposażeniem jest huśtawka.

MOJA RADA :
Od samego początku zastąpmy żerdki naturalnymi gałązkami różnej grubości( o średnicy 12 - 20 mm).Naturalne gałązki służą ptaką nie tylko do różnych ćwiczeń gimnastycznych, ale tez są zachętą do dziobania.

KLATKA O NAJMNIEJSZYM ROZMIARZE:
Jest dla ptaka jedynie miejscem, gdzie sypia I jada. Do normalnego życia papużce trzeba zapewnić jeszcze miejsce do zabawy, mianowicie tzw. Ptasie drzewko ( bedzie osobny wpis!)

TZW WOLIERY POKOJOWE :
Oferowane w specjalistycznych sklepach zoologicznych, nadają sie dobrze dla parki ptaków, od których spodziewamy się uzyskac potomstwo. Nie mogą one jednakże służyc jako miejsce do latania, gdyż na to są stanowczo za małe.

MOJA RADA :
Niezależnie od wielkości klatki należy zapewnić papużce falistej mozliwość codziennego swobodnego latania.



Pozdrawiam Kasia

Facebook i inne wieści : DD

Hej hej : ooo Serdecznie zapraszam do przeczytania tej notki :)




Jest wiele funpagów na facebooku ; )  
 O papugach falistych ;) 
 A ja postanowiłam założyć swojego :) 


i serdecznie zachęcić  do polubienia :)


http://www.facebook.com/pages/Papu%C5%BCki-Faliste/246913748741502

Like like like :DDD


Mam nadzieje ze bedzie wiele like ; ooo  






NOWOŚCI NA BLOGU I NIE TYLKO :



  1. Chciałabym założyć nowe forum... W komentarzach piszcie   czy  założyć czy nie :)
  2. Wpisy nie bedą się pojawiac tak często ponieważ mam wiele zajęć domowych ale i nie tylko :) 
  3.  Pojawią się zdjęcia : ))) (Jeżeli ktoś chce by jego papużka falista została tutaj zamieszczona na moim blogu  prosze o przesłanie mi na adres email  falista15@wp.pl  zdjęcie swojego pupila oraz jego krótki opis : Jak ma na imie ; ) jaki ma charakterek ; oo  co lubi jeść ;) Również  na ten adres mozna kierowac swoje pytania do mnie na temat papug ) 
Serdecznie zapraszam na facebooka  
oraz  do wysyłania  e-maili ; )) 



Pozdrawiam Kasia

sobota, 19 maja 2012

CO NALEŻY UWZGLĘDNIĆ PRZY ZAKUPIE


CO NALEŻY UWZGLĘDNIĆ PRZY ZAKUPIE


Wiek ptaka. Papużka falista powinna byc młoda, a więc w wieku około 5 tygodni, gdyż wtedy szybko przyzwyczaja się do nowego środowiska I do ludzi. Musi też być zdrowa, bo tylko wtedy bedzie dla nas źródłem radości I , byż może, naszym pojętnym towarzyszem I domownikiem.

    Papużka jest mloda jeśli :
  • Ma duże, czarne, okrągłe jak guziczki oczy, w których nie odznaczają się jeszcze białe tęczówki.
  • Falistość występuje na całej głowie dochodząc aż do woskówki, która u samców dopiero po pierwszym pierzeniu przebarwia się na niebiesko.

Papużka jest zdrowa, jeśli:

  • Wszystkie jej pióra są wykształcone, gładko przylegają I błyszczą.
  • Pióra wogół kloaki ( taka nazwe nosi odbyt u ptaków) nie są zlepione I pobrudzone odchodami.
  • Z oczu I z otworów nosowych nie wypływa wodnisty wyciek, nie są one tez zeskorupiałe.
  • Tarczki rogowe na nogach I palcach są gładko ułożone.
  • Dwa palce stopy skierowane są do przodu, a dwa do tyłu, nie moze tez brakowac zadnego z nich.
  • Ptak porusza sie żywo, starannie sie czyści I utrzymuje kontakt ze swoimi ptasimi towarzyszami.





    Chora papużka falista :
  1. Siedzi apatycznie na boku z nastroszonymi piórami, półprzymkniętymi oczyma I dziobem ukrytym w piórach grzbietowych. Jeśli zobaczymy takiego ptaka, spójrzmy na niego po pewnej chwili- moze akurat spał.


POZDRAWIAM KASIA

Gdzie można nabyć papużki faliste ?


Gdzie mozna nabyć papużki faliste ?


Specjalistyczne sklepy zoologiczne oferują papużki w wielu barwnych odmianach. Można tu również nabyć wyposażenie niezbędne dla papużki.

Hodowcy mają także na zbyciu papużki faliste. Ich adresy mozna uzyskac w stowarzyszeniu hodowców ptaków.

Moja rada : Poświęćmy troche czasu, aby móc spokojnie poobserwowac wystawione na sprzedaż papużki. Może akurat jedna z nich specjalnie przypadnie nam do gustu, gdyż np. Ciekawie się nam przygląda, jej barwne upierzenie szczególnie nam sie spodoba, czy też z innych względów. Jeśli spontanicznie wybierzemy papużke, to nie zwracajmy uwagi na jej płeć, ważne jest ze kierowaliśmy się własnym wyczuciem.

Na spontanie ; ))


Dzisiaj słoneczny piękny dzień postanowiłam dac paputki na balkon :)
Wyćwiekrały sie za wszystkie czasy ; DD
Na podwórku w ogrodzie nazbierałam krwawnika , w lesie narwałam gałązek I dałam im do klatek ... Ucieszone zaraz zaczeły testowac nowe gałązki , obgryzać rozwalac ogolnie plac zabaw : DDD



Co pojawi sie jeszcze na blogu :

Nie myślcie ze was zaniedbam :)
Mam bardzo wiele pracy, szkołe, itd ; ))
Natomiast blog jest na pierwszym miejscu :D

na blogu pojawią sie artukuły dotyczące falek :)

AAA Dla milośników kanarków tez sie cos znajdzie :)
Postanowilam przybliżyc wam troszke temat o kanarkach :)
Nie posiadam ich natomiast miałam kiedys : pppp


Bardzo prosze o komentarze :)
oraz w komentarzach zamieszczajcie wpisy co byscie chcieli bym jeszcze dodała :)

Mój blog ma juz ponad 100 wyświetleń !! <HURAAA>


Pozdrawiam Kasia

środa, 16 maja 2012

Miejsce odpowiednie na klatkę.



MIEJSCE ODPOWIEDNIE NA KLATKĘ

Dla papużki falistej trzymanej w domu klatka jest miejscem schronienia w którym czuje sie bezpiecznie. Jest to jej własne terytorium, gdzie nawet najbardziej godny zaufania człowiek nie powiniem bez potrzeby zakłucić jej spokoju. W swojej klatce papużka moze odpocząc, ochłonąc z przeżytego strachu, a także w spokoju jadać I sypiac. Aby więc klatka mogła spełniać te warunki, musi być ustawiona w stałym miejscu.
Najlepszym miejscem na klatke jest pokój dzienny, gdyż tam najczęściej zbiera się cała rodzina. Klatkę dobrze jest ustawić w rogu pokoju na stabilnej półce mocno przytwierdzonej do ściany.
Powinna być ona umieszczona na takiej wysokości, aby ptak miał możliwość patrzenia na twarze ludzi, gdyż bardzo to lubi.
Nad klatką należy zostawić wolną przestrzeń, bo jakie kolwiek manipulacje nad głową papużki wywołuja u niej lęk.
BARDZO WAŻNE jest, aby miejsce na klatkę było bezwzględnie
wolne od przeciągów, które mogą byc przyczyną różnych chorób.
Występowanie przeciągu można spowodować za pomocą płomienia świecy, chwiejącego się nawet wtedy, gdy my nie odczuwamy zadnego ruchu powietrza.


    NIE NADAJĄ SIĘ NA POSTAWIENIE KLATKI :
  • Miejsca w pobliżu okna – w zimie jest tu za chłodno, w lecie zaś zbyt gorąco.
  • Kuchnie, gdzie wszędzie czyhają na papużkę niebezpieczeństwa, takie jak np. Szkodliwe pary, rozgrzana płyta kuchenna( palniki gazowe, garnki I miski z gorącą lub płynną zawartością), środki do mycia I czyszczenia oraz inne substancje trujące dla ptaka, a także przeciągi.
  • Pokój dziecinny gdzie papużka się nudzi gdyż dzieci są np. W szkole, na boisku, w kinie, odrabiają lekcje czy wcześnie chodzą spac. 

niedziela, 13 maja 2012

Jedna papużka czy parka ?


JEDNA PAPUŻKA CZY PARKA ?

Większość ludzi pragnie miec tylko jedną papużke, chcąc równocześnie, aby była ona oswojona, ufna, radosna, zabawna a także aby umiała naśladować mowę ludzką I czuła się szczęśliwa. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak dużo czasu trzeba poświecac papużce, aby uzyskac jej zaufanie I aby nie odczuwała ona nudy I samotności. Na wolności bowiem papużka falista żyje w gromadzie z innymi ptakami, szczególnie zaś w towarzystwie swojego partnera. Hodowana w domu bedzie szczęśliwa tylko w tedy, gdy znajduje sie w pobliżu człowieka stanowiącego jej partnera zastępczego. Wymaga to więc nie tylko prawie stałej obecności człowieka w domu, ale również poświęcania papużce dużo czasu na zabawę, rozmowy, gwizdanie I pieszczoty. Nawet jeśli wszystkie te warunki są spełnione, to, moim zdaniem, pojedynczo trzymana papużka nie jest w stanie rozwinąc wszystkich swoich wrozonych możliwości I umiejętności. Nie moze ona bowiem całkowicie zaspokoić swojej potrzeby towarzystwa innych ptaków, jak to ma miejsce na wolności.
W niezgodzie z jej naturą jest tez pozbawienie jej mozliwości wyboru partnera płci odmiennej I połączenia się z nim na całe zycie.
Z tych uwarunkowań powinniśmy zdawać sobie sprawę zanim podejmiemy decyzję kupna jednego ptaszka. Kto sprdza zaś dużo czasu poza domem lub ma czasochłonne zobowiązania zawodowe czy rodzinne powinien zdecydować sie na kupno dwóch papużek. Uszczęśliwi tym nie tylko siebie ale przede wszystkim papużki. Parkę bez wiekszych obaw mogą stanowić ptaki tej samej płci. Jedna z papużek podejmie bowiem role z czasem brakującej samiczki lub brakującego samca. A my bedziemy wówczas mogli obserwowac cały złożony rytułał postępowania cechujący dwie papużki faliste żyjące w ścisłym partnerstwie. Jeszcze powabniej przedstawia się oczywiście współżycie samczyka I samiczki, które nawet mogą zawrzeć zwiazek małżeński ( mozemy pobawic sie w ksiedza I udzielić im ślubu ; D hah ). Zapewne dojdzie wówczas do uzyskania potomstwa, o czym bedzie mowa w innej notce ; **

CIEKAWOSTKA :
Czułe trącenie się dziobkami stanowi początek dożywotniego zwiazku małżeńskiego bądz przyjaźni. Oznacza to mniej wiecej : “ Tu jestem, pozostań ze mna prosze ;*”


Pozdrawiam Kasia :*


piątek, 11 maja 2012

Samiec czy samica ?


Samiec czy samica ?




Nie ma wiekszego znaczenia czy zdecydujemy się na kupno samca czy samicy. W przypadku młodego ptaka tylko fachowiec jest w stanie określic jego płeć. U dorosłych ptaków płeć rozpoznaje się po woskówce ( nasadzie dzioba). U samca ma ona barwę niebieską /ciemno niebieską/, u samicy zaś brązowobeżową. Jednak jest to pozornie pewna cecha, pozwalająca na określenie płci, bywa bowiem, że u niektórych odmian barwnych i woskówka samca jest również beżowa . Gdy jednak nabędziemy młodego, zdrowego i wesołego ptaka, to jego płeć nie powinna miec wiekszego znaczenia, gdyż:
  1. NIEPRAWDĄ JEST - że oswajają się tylko samce i ze tylko one mogą nauczyc się naśladowania ludzkiej mowy. Znam wiele samic papużki falistej, które zabawnie paplają i są bardzo obłaskawione.
  2. PRAWDĄ JEST JEDNAK - że samice mają wiekszą potrzebę obdziobywania i obskubywania różnych przedmiotów, gdyż na wolności to włąsnie one wydziobują otwór wlotowy oraz wgłębienie na gniazdo, umieszczane w dziupli drzew.

Najpierw się zastanów a potem kup !


Najpierw sie zastanów, a potem kup.

Jeśli pragniemy mieć papużkę będącą
oddanym członkiem rodziny i radosnym
przyjacielem, to musimy zdawać sobie sprawę,
że ten mały i pojętny ptaszek ma swoje wymagania. Pragnie on przedewszystkim milości, towarzystwa, mozliwości wolnego latania, gałązek do chodzenia, przedmiotów do skubania, zabawek do rzucania na ziemie i kogos kto je bedzie podnosił, a ponadto wiele wiele wiecej. Aby więc miec pewność, że bedziemy w stanie wszystkim wymaganiom sprostać...

  1. Papużka falista zyje od 12 do 14 lat. Czy jesteśmy gotowi przez cały ten czas odpowiadać za nią ?
  2. Czy dysponujemy stałym miejscem na klatkę ?
  3. Jak zareagujemy, jeśli nasza papużka bedzie lękliwa i nie nauczy sie porozumiewac z nami ?
  4. Czy mamy wystarczającą ilośc czasu dla papużki.
  5. Czy jest ktos w domu, kto zechce się z nią bawić i gwizdać dla niej melodie? Jeśli nie to ptak bedzie cierpiał z powodu samotności.
  6. Co stanie się z naszą podopieczną, gdy wyjedziemy na wakacje lub bedziemy musieli przebywać przez pewien czas poza domem np. w szpitalu ?
  7. Czy w naszym domu są jeszcze inne zwierzęta, które,być może nie tolerują ptaków ? Psu można wytłumaczyc, aby trzymał się z dala od papużki, ale czy zrozumie to kot ?
  8. Czy mamy zamiar podarowac papużkę naszemu dziecku ? Jeśli tak to pamietajmy, ze i tak my bedziemy sie nią opiekowac.
  9. Czy jestesmy pewni, ze nikt w rodzinie nie jest uczulony na pierze?
  10. Czy zdajemy sobie sprawę, ze trzymanie ptaka w domu bywa połączone z wydatkami wydatkami, szczególnie jeśli wymaga on pomocy lekarskiej?

Kolby


KOLBY


Czytając bardzo wiele książek zastanawiam się czy kolby są zdrowym jedzeniem dla papug falistych… 
Ależ odpowiedz brzmi nie ! Zapewne zastanawiacie się dlaczego i bardzo chętnie wam powiem… Kolby posiadają wiele produktów które nie są zdrowe dla papug… 




Jakie są kolby (smaki):



  • Pomarańczowe
  • Wieloowocowe
  • Jabłkowe
  • Jajeczne
  • Orzechowe
  • Miodowe
  • Ziołowe
  • Kiwi
  • Truskawkowe





Dla papug kolba to tak jak dla nas batonik czekoladowy zawierający 230 kcal…Więc pomyślcie sobie ile ta papużka waży !
Moim i tylko moim zdaniem podawanie kolby jest niezbędne w diecie papużki… 
Wydaje mi się, że kolby można zastąpić szaszłykami owocowymi ( Nie wydaje wam się to zdrowsze ? a za razem posiadające witaminki ? ; D ) 
No oczywiście ze tak  przecież nam hodowcą zależy na dobrym zdrowiu naszych latających pupili…
Oczywiście jedną najważniejsza rzeczą jest to ze kolbę możemy podawać, np. raz na 2 miesiące by urozmaicić dietę papużki…
Zamiast tego, możemy podawać owoce i warzywa, robic z nich zabawki… 
Pomyślcie co ta papużka ma z tego ze tą kolbę obgryza ?
Zapewne tylko duży brzuszek !
A  co ma z tego ze je owoce ?
Ma witaminy !! Mikro i makro elementy 




NIE PODAWAJMY PAPUŻKĄ KOLB ONE NIC IM NIE WNOSZA DO DIETY JEDYNIE DUZY BRZUSZEK PODAWAJMY WARZYWA I OWOCE !!! 

Pozdrawiam KASIA