piątek, 27 kwietnia 2012

Błędy w żywieniu


Częstym błędem w żywieniu ptaków jest brak witamin. Ma to głównie miejsce przy stosowaniu monodiety. Występuje wtedy często krzywica, która jest wynikiem braku związków mineralnych oraz witaminy D.

     Drugą skrajnością jest przedawkowanie związków mineralno-witaminowych, które obecnie są łatwo dostępne na rynku. Objawy przedawkowania minerałów i witamin :
  • Hiperwitaminoza A – objawy podobne są jak przy niedoborze tej witaminy występuje osłabienie wzrostu, spadek apetytu, obrzęk spojówek, zapalenie jamy dziobowej i nozdrzy, zapalenie skóry, zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby.
  • Hiperwitaminoza D – bardzo wrażliwe są na nią ararauny i ary hiacyntowe. Ponieważ witamina ta zwiększa wchłanianie wapnia z jelit, następuje uwapnienie tkanek miękkich, w tym nerek. Dlatego objawem może być tutaj wielomocz (na początku, a póĽniej stopniowe zmieszanie ilości moczu aż do wystąpienia bezmoczu i zatrucia organizmu). U młodych ptaków występuje zatrzymywanie pokarmu w wolu, wymioty i skaza moczanowa.
  • Hiperwitaminoza E – obserwuje się anemię, spadek krzepliwości krwi i mineralizacji kości oraz spadek rezerw witaminy A w wątrobie.
  • Hiperwitaminoza K – występuje anemia, zaburzenia funkcjonowania wątroby.
  • Nadmiar magnezu – powoduje osłabienie wzrostu, spadek ilości i jakości składanych jaj.
  • Nadmiar selenu – powoduje spadek masy ciała, zapalenie skóry, spadek wylęgowości jaj.
     Inne błędy żywieniowe to:
  • Przekarmianie – często dotyczy papużek falistych i kanarków, a także kakadu i amazonki. Związane jest to także z brakiem ruchu u tych gatunków.
  • Nieregularne żywienie – często prowadzi do nerwowości, konkurencji o pokarm, przejadania się i zaburzeń pokarmowych.
  • Podawanie pokarmów przeterminowanych – należy unikać podawania karmy o stęchłym zapachu, co sugeruje porażenie ziarna pleśniami i grzybami. Zwracajmy uwagę na taką karmę szczególnie pod koniec lata, gdy ziarno dostępne w sklepach jest najstarsze. Pamiętajmy także o tym, że przy skarmianiu ziarnem zagrzybionym objawy chorobowe mogą pojawić się dopiero po dłuższym okresie czasu.
  • Podawanie pokarmów nie przeznaczonych dla ptaków – głównie dotyczy to pokarmów "ludzkich". Należy unikać podawania słodyczy, chipsów, wędlin, alkoholu. Jeśli chcemy urozmaicić dietę naszego pupila, to niech to będą owoce, warzywa, twaróg, mieszanki jajeczne. Należy zwrócić uwagę na pokarmy świeże, aby wymieniać je 2 razy dziennie, w szczególności latem.

Pozdrawiam  ; ) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz