piątek, 27 kwietnia 2012

Choroby


Może nam sie zdarzyć, że nasze papużki zachorują, lepiej gdyby nigdy nie zachorowały,
Jeżeli zauważymy, że nasza papużka jest chora co łatwo zauważyc po ( mętnych oczach, małej ruchliwości, nastroszone pióra, utracie apetytu) najlepiej udać sie do weterynarza ! Nigdy nie leczmy papuzki na własna ręke !!!! ponieważ mamy bardzo małe szanse na wyleczenie ptaszka samemu.

Poniżej wypisałam najcześciej spotykane choroby u papużek falistych...


Biegunka

Biegunkę może spowodować wiele rzeczy, takich jak: infekcja bakteryjna lub wirusowa, przeziębienie, przegrzanie, niewłaściwe żywienie, ale najczęstsze jest zatrucie pokarmowe. W takim przypadku powinniśmy porządnie wymyć klatkę, pojemniki do pokarmu i wody, odstawić owoce, warzywa, zielonkę. Jeżeli papużka nadal będzie mieć biegunkę to należy udać się od weterynarza.

Wymioty

Wymioty mogą mieć różne przyczyny, od lekkiego zatrucia lub ciała obcego w wolu do poważnych (a nawet zagrażających życiu papugi) chorób. Podane poniżej domowe sposoby leczenia można stosować tylko w lekkich przypadkach, jeśli wymioty nie przejdą w ciągu dnia lub najwyżej dwóch (lub zaczną się nasilać) należy bezwzględnie udać się do lekarza. Lekarz powinien zdiagnozować chorobę i w zależności od przyczyny wymiotów podjąć właściwe leczenie.

Przyczyny wymiotów

 • zapalenie wola (pierwotne)
 • bakterie
 • grzyby
 • pasożyty
 • ciała obce
 • przejedzenie
 • spożycie substancji drażniących (środki czystości, chemikalia itp.)
 • spożycie trujących roślin
 • inne zatrucia
 • choroby wewnętrzne (nerek, wątroby, układu pokarmowego, nowotwory)
 • nieodpowiedni pokarm (za tłusty, za słony itp.)
 • zła karma (np. zarażona toksynami z grzybów)
Postępowanie
Choremu ptakowi zapewniamy spokój i ciepło (nie wolno przegrzać, nie należy więc podnosić temperatury więcej niż do 30 stopni). Do picia podajemy herbatkę rumiankową (zaparzona jak dla ludzi i rozcieńczona wodą 1:1). Do jedzenia podajemy gotowany ryż lub makaron, z ziarna najlepiej podawać proso senegalskie. Na wszelki wypadek lepiej pozbyć się dotychczasowej karmy, może być ona bowiem złej jakości i to ona może być przyczyną wymiotów.

Papuga wykonuje wprawdzie ruchy głowy w dół i w górę, ale także ruchy na boki. Ruchy na boki są częstsze i bardzo gwałtowne. Można to określić jako trzepanie głową. Ruchy w dół i w górę mają na celu wydobycie pokarmu z wola, a czasem i żołądka. Ruchami na boki papuga rozsypuje ziarno wokoło.
Posklejane piórka wokół dzioba i na główce świadczą o wymiotach. Tutaj o chorobie papugi świadczy też postawa.
Jeśli mamy więcej papug trzeba bardzo uważać. Pozostałe papugi mogą zjadać to co zwymiotowała chora papuga. W ten sposób mogą się od niej zarazić. Dobrze jest w takiej sytuacji oddzielić chorą papugę (rozdzielenie jest dobrym posunięciem także z innych względów).

Pasożyty wewnętrzne
Pasożytami tymi są najczęściej nicienie i tasiemce. Kiedy papużka je bardzo dużo, ale ciągle chudnie jest prawie pewne, że ma pasożyta. W tym przypadku należy zdezynfekować całą klatkę, budkę i wszystko co ma styczność z Papugą. W tym wypadku należy zgłosić się do lekarza, który powinien przepisać lekarstwa.

Pasożyty zewnętrzne
Papużka dopadnięta przez pasożyty jak wszoły, świerzb ( o świerzbie juz było ) , ptaszyniec jest niespokojna, osłabiona, chudnie i stale wydziobuje sobie pióra. Pasożyty te odżywiają się: krwią, masą rogową, niszczą pióra, nogi, dziób. W tym przypadku należy zdezynfekować klatkę 2% roztworem sody kaustycznej i pod kontrolą lekarza weterynarii zastosować miejscowe środki przeciw pasożytnicze.

Zatwardzenie
W tym przypadku podajemy większą ilość pokarmów miękkich jak zielenina, owoce i warzywa, do dzioba możemy zakroplić kilka kropel oliwy lub napar z ziół przeczyszczających.

Zaparcie jaja
U młodych papużek może zdarzyć się, że jajko zatrzyma się w jajowodzie i papużka nie będzie mogła go znieś. W tym przypadku papużka ma wyraźnie wybrzuszone podbrzusze. W tym przypadku należy przenieś klatkę w miejsce cieplejsze i wilgotniejsze. Jeżeli to i tak nie pomoże to należy udać się do lekarza.

Złamania
Złamania najczęściej zdarzają się w czasie lotów, w takim przypadku należy unieruchomić ptaszka np. bandażem i udać się do lekarza.

Wstrząśnienie mózgu
Wstrząśnienia najczęściej zdarzają się podczas lotów, gdy papużka uderzy głową w szybę lub ścianę. Wstrząśnienie rozpoznajemy po tym, że papużka nie reaguje na bodźce zewnętrzne, lub traci przytomność. W tym przypadku umieszczamy ptaszka w miękkim pudełku i wieziemy do lekarza.

Nadmierne pierzenie
Pierzenie może być spowodowane wieloma przyczynami, najczęściej jest to niewłaściwe żywienie, zbyt suche otoczenie, hałas, brak partnera. Najlepiej po kolei wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny.

Zapalenie spojówek
Przyczyną jest infekcja bakteryjna, wirusowa lub przeciąg. Łzawiące oczy przemywamy kwasem bornym przez kilka dni.

Zapalenie wola
Wole jest to pojemnik na jedzenie mniej więcej na wysokości szyi. Zapalenie poznajemy po tym, że wole jest powiększone, występują wymioty. Poprzez masaż, co drugi dzień próbujemy opróżnić wole. W tym czasie podajemy tylko miękki pokarm.

Salmoneloza
Cechuje się bardzo silną biegunką i szybkim wyniszczeniem organizmu. Choroba może być przenoszona na ludzi, dlatego po wyleczeniu ptaka należy badać kał ptaka w celu wykluczenia nosicielstwa.

Gruźlica
Chora papużka jest apatyczna, chudnie i ma nastroszone pióra. W tym przypadku należy udać się do weterynarza, gdy gruźlica zostanie stwierdzona ptak zostanie zlikwidowanie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Papuzica

papuzica jest groźną chorobą wirusową przenoszącą sie z chorych papug na człowieka .
U ludzi przebiega w postaci podobnej do grypy, duru i zapalenia płuc. Zanim wprowadzono antybiotyk śmiertelność ludzi chorujących na papuzicę była bardzo duża. Do dziś wśród wielu osób , zwłaszcza starszego pokolenia panuje opinia ze trzymanie papug w domu jest niebezpieczne.
Pogląd ten nie jest zgodny z prawdą. Papuzica przenoszona była głównie przez ptaki pochodzące z odłowu. Teraz, gdy w handlu znajdują sie wyłącznie papużki będące od wielu pokolen ptakami domowymi, ryzyko zachorowań jest MINIMALNE. Znacznie niebezpieczniejsze dla ludzi są dzikie gołębie niz hodowane papużki. Dziś wyleczenie człowieka chorego na papuzicę nie stanowi juz wiekszego problemu :)Bez względu na chorobę obowiązują zawsze te same podstawowe zasady i metody postępowania:
- ptaka umieszczamy w osobnej klatce by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne papużki
- dezynfekujemy całą klatkę tj. żerdzie, poidełko, karmidełka, budkę lęgową, klatkę.
- zwiększamy o kilka stopni temperaturę powietrza umieszczając dodatkowe źródło światła oraz zwiększamy też wilgotność np. poprzez umieszczenie w klatce mokrej ściereczki.

Pozdrawiam Kasia 

1 komentarz:

 1. Dziekuje za informacje. Przeczytalam takze tutaj: http://gardenpet.pl/blog/choroby-ptakow-jak-rozpoznac-czy-twoja-papuga-jest-chora-porady.html ze jesli papuga spi na dwoch nogach to moze oznaczac problem ze zdrowiem. Co o tym sadzicie?

  OdpowiedzUsuń