piątek, 27 kwietnia 2012

Świerzbowiec


Swierzbowiec wywoluje chorobe zwana swierzbem, u ptaków nazywa sie ta chorobe knemidokoptoza.

Swierzbowiec nalezy do pajeczaków, do podgromady Acari - roztocza. Ogólna nazwa "swierzbowiec" okresla sie roztocza z kilku róznych rodzajów. Swierzb u ptaków wywoluja pasozyty z rodzaju Knemidocoptes (Cnemidocoptes). U papug jest to Knemidocoptes pilae, inne gatunki wystepuja u drobiu i innych ptaków.
Swierzbowiec jest scisle zwiazany z zywicielem, czyli cale swoje zycie spedza na zywicielu, na nim tez zachodza wszystkie stadia rozwojowe pasozyta. Objawy chorobowe zwiazane sa tez ze wszystkimi stadiami swierzbowca.
Samica ma ok. 350-420 mikrometrów dlugosci i 250-380 szerokosci, samiec ok. 200 dlugosci i 150 szerokosci. Odnóza sa krótkie i owlosione.

Swierzbowce u papug bytuja w naskórku. Patogenicznosc swierzbowca polega na wywolywaniu reakcji zapalnej skóry (w odpowiedzi na draznienie, a takze na antygeny pasozyta) oraz mechanicznym uszkadzaniu naskórka.
U papug najczesciej opanowuja okolice dzioba (górna czesc) i woskówke, a takze okolice oczu, czasem mozna je spotkac na nieopierzonych czesciach nóg oraz (u papug bardzo rzadko) w okolicach kloaki i na innych nieopierzonych czesciach ciala, do których papuga ma dostep podczas czyszczenia.
Swierzbowce najczesciej wystepuja u papuzek falistych, u innych papug czasem sie zdarzaja.



Jak papuga moze zarazic sie swierzbowcem...
Zarazenie swierzbem moze nastapic dwoma drogami. Po pierwsze, rodzice zarazaja mlode podczas karmienia (jest to podstawowa droga zakazenia). Druga droga zarazenia jest bezposredni kontakt zarazonych miejsc dwóch ptaków (np. podczas wzajemnego karmienia).

Objawy:
Zaatakowana przez swierzbowce tkanka przyjmuje pumeksowaty (gabczasty) wyglad i stopniowo rozrasta sie. Moze rozrastac sie wszerz (zajmuje wtedy coraz wieksze obszary) jak i w pionie (powstaja wtedy jakby stalaktyty).
Narosla maja kolor szarawy, bialawy lub zóltawy. Ogladajac je pod lupa, mozna zauwazyc, ze ich powierzchnia jest porowata, poprzecinana licznymi drobniutkimi kanalikami i dziurkami (wyglada jak pumeks). Nie leczony swierzb moze doprowadzic do pokrycia calej glowy ptaka,  a takze innych miejsc, takim szarym nalotem.
LECZENIE !:
Czesto spotykane w literaturze zalecenie smarowania woskówki i lapek olejem parafinowym lub wazelina jest malo skuteczne. Moze to zadusic pazozyta, ale nie zniszczy jaj i larw które ptak przez ciagle drapanie roznosi po calym ciele.Nalezy w przypadku stwierdzenia takiej choroby udac sie do lekarza weterynarii. Leczy sie poprzez smarowanie zmian mascia Crotamiton - zaatakowane miejsca smaruje sie 1 x dziennie przez 3 dni, potem przerwa 4 dni i powtorkakuracji (masc jest do kupienia w aptece).Podaje sie tez krople na kark Ivermectyny, ale ten zabieg wykonuje to tylko lekarz weterynarii..


Bardzo wazne jest tez dokladne wydezynfekowanie i wyparzenie klatki jak i wszystkich zabawek, kamików, poidelek. Drewniane zerdki nalezy wymienic na nowe. Nie zaszkodzi to robic kilkakrotnie podczas calej kuracji. Warto tez dokladnie wyczyscic i wydezynfekowac miejsca, gdzie prak przesiaduje.Jesli mamy wiecej papuzek, trzeba koniecznie oddzielic chorego ptaka od pozostalych. Dokladnie obserwowac inne ptaki, najczesciej tez sa juz zarazone. Czlowiek ptasim swierzbem sie nie zarazi.




Leczenie farmakologiczne  :
Przy bardziej zaawansowanym stadium (w zasadzie w kazdym przypadku zilustrowanym w tym artykule) konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. Polega ono na podaniu leku, który zabije pasozyty. Leczenie przeprowadza lekarz.
Najpowszechniej stosowanym srodkiem jest iwermektyna (np. w postaci leku Ivomec). Stosuje sie ja albo w formie pedzlowania zmienionych miejsc, albo nakropienia na skóre karku. Iwermektyny nie wolno podawac w iniekcjach u mniejszych papug, podanie doustne powoduje problemy u rozelli i innych papuzek. Przy pedzlowaniu i nakrapianiu na skóre koniecznie nalezy przestrzegac dawkowania, nie wolno bowiem przekroczyc dziennej dawki (lek ten jest trucizna). Iwermektyne podaje sie w zaleznosci od gatunku (wielkosci ptaka) w odpowiednim rozcienczeniu. W powazniejszych przypadkach podanie leku nalezy powtórzyc po ok. dwóch do trzech tygodniach.



Wspomaganie leczenia
Aby wspomóc leczenie nalezy podawac pozywienie, które jest bogate w witaminy. Wazna jest zwlaszcza witamina A. Niektórzy podaja tez witamine C. Jesli papuga nie chce jesc warzyw to kuracje mozna wspomóc jakims preparatem ogólnowitaminowym. Nie nalezy jednak podawac zadnych tanich preparatów dostepnych w sklepach zoologicznych.



Swierzb w poczatkowym stadium nie zagraza zyciu, bezposrednie zagrozenie dla zycia niesie dopiero w bardzo zaawansowanym stadium. Jednak nieleczony przez dluzszy czas  moze doprowadzic do powaznych szkód. 


TAGI:

8 komentarzy:

  1. moja papużka to ma:( co robić?,żyje jeszcze z dwoma innymi narazie zdrowymi papużkami,odizolować?CZY TO JEST ZARAŹLIWE DLA LUDZI?!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. moja papużka też i także żyje z dwoma innymi, jedna z papug ma katar, a druga jest zdrowa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Napisane jest w artykule (który nomen- omen znalazłam w identycznej formie na stronie http://www.papugi.dt.pl/pci/artykuly/swierzb.asp )
    że ptaka z podejrzeniem świerzbu trzeba oddzielić od reszty, a resztę obserwować, czy i u nich nie ma zmian, gdyż najprawdopodobniej są już też zarażone. Katar ze świerzbem nie ma nic wspólnego, ale warto by się zastanowić, skąd się wziął.
    Wiem że pytanie postawione było dawno, ale brak odpowiedzi może wprowadzać w błąd tych, którym nie chce się czytać całego artykułu ;).

    OdpowiedzUsuń
  4. P.S. Świerzb który występuje u papug NIE JEST zaraźliwy dla ludzi. To wszystko naprawdę jest w treści ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam pytanko
    Skoro mialem papugi na wolierze
    I tam był swierzb
    (Na dworze)
    Przenioslem zdrowe ptaki do cieplego miejsca
    Chorych juz nie mam
    I pytanie jest takie
    Czy pasożyty w ciagu zimy padly?
    Byly mrozy itp
    Wiec jestem ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam moja papużka falista ma na dziobie narośl i przy dziobie zawsze zapominam jak to się nazywa po tym poznajemy płeć paluszki zauważyłam to dopiero ponieważ rzadko wychodzi z budki z młodymi to jej pierwsze młode ,czy te zmiany na dziobie to wynik karmienia młodych czy jakaś choroba

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam pytanie, moja straciła paznokcie nie wszystkie,ale większości. Czy one odrosna ?

    OdpowiedzUsuń