piątek, 27 kwietnia 2012

Lęgi-Przeprowadzenie i Przygotowanie

Większość z posiadaczy papużek myśli o rozmnożeniu ich. Niestety większość popełnia masakryczne błędy - więc w owym wpisie wszystko będzie opisane, jak przygotować papużki do lęgów i jak one przebiegają.

Więc - jak przygotować papużki?

*Oczywiście najważniejszą rzeczą jest dieta! (I tutaj właśnie posiadacze popełniają największe błędy) Papużki jedzą wszelkiego rodzaju warzywa, owoce, zieleninę, nasiona, gałązki drzew, kiełki, sepię (a nie same ziarno - jak to początkowi sądzą!) (Spis bezpiecznych warzyw, owoców, zielonek, nasion: http://epapugi.net/listazywienie.html + fotki: http://www.papugi.webd.pl/thumbnails.php?album=492 + lista bezpiecznych drzew:http://papuzki.webd.pl/forum/index.php/topic,99.0.html) Minimum 6 miesięcy przed lęgami dobra dieta musi być.
*Trzeba papużkom podawać odpowiednią mieszankę ziaren, np. Deli Nature, czy Prestige Premium, bądź zrobić samemu ową mieszankę.
*Papużki muszą mieć ukończony jeden rok życia
*Klatka musi być wystarczająco duża - minimalne wymiary klatki dla parki papużek to 35x60x40 (szerokość x długość x wysokość), więc musi być zdecydowanie większa (ponieważ może być nawet 8 piskląt) Klatka musi stać na odpowiedniej wysokości, aby papużki czuły się bezpiecznie (czyli gdzieś tak na wysokości naszych oczu)
*Papużki nie mogą być ze sobą spokrewnione (i dlatego należy je kupić w innych miejscach) Jest to bardzo ważne, bo nawet najdalsze (ale jednak) pokrewieństwo i.. pisklęta będą kalekami.
*Należy przebadać dokładnie papużki (najlepiej przebadać papużki pod względem PBFD (choroba piór i dzioba), APV (francuskie pierzenie), odchody, wymaz z wola, itd.)

Jeżeli te wszystkie warunki są spełnione można założyć papużkom budkę lęgową (minimalne wymiary, to długość 25cm, wysokość i szerokość 15cm, ale lepiej kupić większą, iż piskląt może być dużo i się nie pomieszczą). Do budki należy włożyć wióry z drzew (samica je i tak wywali sprzątając budkę, ale to nawet i dobrze, bo to jeszcze bardziej stymuluje do lęgów. Po zniesieniu wszystkich jaj znowu trzeba włożyć wióry i, gdy budka będzie zanieczyszczona odchodami (piskląt), należy zmieniać wióry.
I od tej pory codziennie podawać gotowane (bez soli) jajko do momentu zniesienia pierwszego jajka przez samiczkę (trzeba przestać podawać, ponieważ jajko stymuluje do przeprowadzenia lęgów, więc papużka mogłaby dostać jajotoku (czyli ciągle znosiłaby jajka, a to mogłoby ją wykończyć i mogłaby zdechnąć).
Aby samica dobrze ogrzewała jaja, wypadają jej piórka i tworzy się tak zwana: plama lęgowa.
Samica ogrzewając jajka nie załatwia się w budce, tylko gdy wyjdzie czasem coś zjeść (czasem - bo samiec ją przeważnie karmi) Odchody są duże i wodniste i nie należy tego mylić z biegunką.
Po kilkunastu dniach (12-19) pojawia się w budce pierwsze jajo (samiczka znosi co dwa dni jajko). W tym czasie papużka musi mieć dostęp do wapnia, czyli sepii - dodatkowo można kupić wapno do wody i kostkę mineralną z jodem.
Po wykluciu się pisklaka/pisklaków należy znowu podawać codziennie (a nawet (można) dwa razy dziennie - rano i wieczorem) jajko.
Tutaj jest filmik z YouTube, jak samiczka znosi jajko - widać, iż jest to bardzo wyczerpujące - http://www.youtube.com/watch?v=Xo8fvA53qEM&feature=related . 
Pierwsza papużka wylęga się po 18-19 dniach (ogólnie uznawane jest, że pisklę wykluwa się po 18 dniach, ale może się ociągać i wykluć się troszeczkę później) następnie wykluwają się kolejno pisklęta, więc samiczka opiekuje się młodymi w różnym wieku i spędza z nimi cały dzień i całą noc okrywając je swoim ciałem. Gdy pisklęta już trochę podrosną samica zaczyna częściej wychodzić z budki.
Po około 30 (31 - 33) dniach najstarsza papużka wychodzi z budki (następne niemalże po niej) i zaczyna się uczyć samodzielnego życia. Wtedy rolę "opiekunki" pełni samiec i karmi młode po wyjściu (a jeżeli nie chcę się następnych lęgów (a wszystkie pisklęta już wyszły) należy zdjąć budkę. I lepiej ją zdjąć, bo następny lęg by strasznie zmęczył samicę).
 Aby pomóc pisklętom szybciej się usamodzielnić, trzeba podawać moczone ziarno, bądź proso senegalskie, podawać starte warzywa, owoce. Zieleninę natomiast przyczepić obok żerdzi.
Po 1,5 - 2 miesiącach młode papużki można sprzedać (jeżeli się chce)

1 komentarz: