piątek, 27 kwietnia 2012

Pielęgnacja


Papużki są wyjątkowo niewymagające pod tym względem i potrafią o siebie same zadbać. Musimy tylko stworzyć im warunki. A więc nasze czynności wokół papużki właściwie ograniczamy tylko do utrzymania porządku w klatce i wokół klatki.

Często pytacie jak często klatkę sprzątać? Nawet codziennie. Musimy codziennie sprzątnąć wszystkie miękkie pokarmy. To bardzo ważne. Wszystko co papużka rozrzuci może się psuć. Nie dość, że będzie to pleśnieć, to papużka może takie psujące się rzeczy skubnąć. To może być źródło toksyn, bakterii.

Co kilka dni robimy generalne sprzątanie. Szorujemy wszystkie zabawki, żerdki, samą klatkę. Najlepiej umyć wszystko dokładnie płynem do mycia naczyń i potem bardzo dokładnie wypłukać. Wymieniamy piasek z podłoża (kto go ma). Poidełka i karmniki po wyszorowaniu dobrze jest wyparzyć.

Raz na jakiś czas, co 3-4 tygodnie dobrze jest przeprowadzić dezynfekcję całej klatki. Wszystkie drewniane zabawki, żerdki należy wyparzyć. Natomiast metalowe i z tworzywa rzeczy wyszorować roztworem sody albo bakteriobójczym płynem. Następnie bardzo dokładnie wypłukać. Taka profilaktyczna dezynfekcja nie zaszkodzi. Powinniśmy to robić zwłaszcza wtedy, kiedy papużkę "wietrzymy" na balkonie, werandzie, w ogro-dzie. W przypadku kiedy u naszej papużki stwierdzono chorobę, pasożyty zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne klatkę musimy dezynfekować znacznie częściej, podczas leczenia nawet codziennie, najdalej co 2 dni. Dokładnie musimy też czyścić otoczenie klatki i miejsca w których ptak często przebywał.

Różnie to z bywa z kąpielą papużek. Jedne papużki kąpią się bardzo chętnie, inne nie za bardzo lubią się kąpać. Ale nie możemy się zniechęcać i powinniśmy nawet tym niekąpiącym się papużkom stwarzać warunki do kąpieli.
A w czym kąpać? Niektóre klatki mają baseniki. Ja mam taką klatkę z basenikiem, ale nie wiem czy to kolor, czy dlatego, że basenik zamknięty mój ptaszek się tam jeszcze ani raz nie wykąpał. Do kąpieli możemy dawać jakiekolwiek płaskie naczynie, nawet talerz. Jeśli naczynie jest duże, to papużka może w nim "popływać". Wody nalewamy najwyżej na 3 cm. Proponuję na początek nalewać mniej (1,5 cm) żeby papużka się nie wystraszyła i dopiero później stopniowo podnosić poziom wody.
A co robić kiedy papużka uporczywie się nie kąpie? Różne sposoby na to są. Można na dno wanienki dać trochę trawy, można do wanienki dawać ulubione zabawki. W końcu można kąpać papużkę spryskiwaczem do kwiatów. Niektóre papużki to lubią. Ale przyzwyczajajmy do spryskiwacza powoli, nie na siłę, bo papużka nabierze całkiem wstrętu do kąpieli. Wspomnę jeszcze o kąpaniu pod prysznicem. Znam takie przypadki, że papużki lubią kąpać się pod słabym strumykiem prysznica albo pod strużką wody z kranu. Wspomnę jeszcze, że papużka zawsze się tej wody napije, więc musi ona być ona zawsze czysta. Nie polecam też z tego powodu dawanie wanienki do klatki.

Musimy także dbać o pazurki. Ale powiem Wam, że ptak który jest dużo wypuszczany a więc i dużo chodzi, jeśli ma odpowiednie żerdki - drewniane i właściwej średnicy, to właściwie obcinanie pazurów staje się zbędne, bo ptak sam je sobie ściera. Ale musimy kontrolować i w razie potrzeby obciąć.
To właściwie wszystko czego nasza papużka wymaga. Ale naszym obowiązkiem powinna być obserwacja ptaka, jego zachowania. Nagła zmiana zachowania trwająca 3-4 dni, zmiana wyglądu kupek (śluz, biegunki), pojawiające się na łapkach i woskówce zmiany itd. mogą świadczyć o tym, że zaczyna się jakieś choróbsko. Nie należy wtedy zwlekać i udać się z ptaszkiem do dobrego ptasiego weta. Wcześnie wykryta choroba pozwoli szybko ją uleczyć. Zwracajcie także uwagę na przerastający dziób. U papużek to się zdarza. Papużka która ma zapewnione gałązki do skubania, sepię, ściera sobie dziobek sama. Ale jeśli zauważymy, że dziobek przybiera nienormalny wygląd - udajmy się do weta na przycięcie czy przypiłowanie.



Pozdrawiam 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz